Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /storage/ssd5/427/1552427/public_html/include/licznik.php on line 14

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /storage/ssd5/427/1552427/public_html/include/licznik.php:1) in /storage/ssd5/427/1552427/public_html/include/licznik.php on line 56
Grzegorz Kocyk - Między Pilicą i Radomką (Zapilcze)

Relacja Czesława Piekarskiego


     „Kiedy rozpoczęła się wojna przebywałem na placu szkolnym. Kierownikiem szkoły był pan Stanisław Zapała. Wtedy to usłyszałem w radio przemówienie, z którego najbardziej zapamiętałem słowa „ nie damy Niemcom guzika od munduru”. Przed szkołą kopaliśmy esowate okopy. Widziałem wiele niemieckich samolotów lecących za Wisłę –prawdopodobnie bombardowali polskie zgrupowania w rejonie Łaskarzewa. W obawie przed Niemcami uciekliśmy do Wilczowoli a później do Woli Magnuszewskiej. Widziałem wycofujące się Wojsko Polskie. Pamiętam dwóch polskich żołnierzy kierujących się ku Wiśle. Jeden z nich uciekał z bronią. Jego kolega zwrócił się do niego i powiedział: rzuć ten karabin . On jednak nie posłuchał odpowiadając: nie rzucę bo przysięgałem. Polacy przeprawiali się na drugi brzeg Wisły używając wierzei od stodół, drzwi z mieszkań i wszystkiego co unosiło się na wodzie. Wielu się utopiło, wielu było rannych.
Ci którym nie udało się przedostać za rzekę, zostali wzięci do niewoli przez wkraczających tu Niemców. Ranni natomiast po opatrzeniu przez felczera Tomasza Gutkowskiego z Magnuszewa przewożeni byli do Kozienic. Poległych pochowano na dolnym cmentarzu w Magnuszewie.

Relacja zebrana przez G.Kocyka

Ostatnia aktualizacja strony: 2019/04/30Kopiowanie materiałów jedynie za zgodą autora!Created by: Hubertus
www.000webhost.com