Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /storage/ssd5/427/1552427/public_html/include/licznik.php on line 14

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /storage/ssd5/427/1552427/public_html/include/licznik.php:1) in /storage/ssd5/427/1552427/public_html/include/licznik.php on line 56
Grzegorz Kocyk - Między Pilicą i Radomką (Zapilcze)

Relacja Heleny Dudek


     W momencie wybuchu wojny miałam 14 lat. Pierwszego września 1939 roku przebywałam w Wilczkowicach - Wojtasówce. Na niebie latały niemieckie samoloty. Początkowo nie zrzucały bomb tylko ulotki propagandowe. Jej treść utkwiła mi w pamięci przede wszystkim dlatego że były w niej błędy w pisowni Żołnierzu polski dlaczego jeszczy walczysz armia twoja jest rozbita.... Kilka dni później pojawili się polscy żołnierze kierując się do przepraw na Wiśle, często porzucając oporządzenie. Niektórzy przebierali się w cywilne ubrania, które dostawali od okolicznych mieszkańców. Mój wujek Antoni Wojtas z Ostrowa zebrał dużo broni i amunicji i ukrył ją w piwnicy przysypując ziemniakami. Kiedy Niemcy zajęli ten rejon razem z mamą byliśmy u niego. Kiedy już odchodziliśmy zawołał jeszcze na chwilę mamę i przestrzegał przed gromadzeniem broni gdyż za to grozi kara śmierci z rąk hitlerowców. Kilka dni później dowiedzieliśmy się że do jego domu przyszli żołnierze niemieccy z dokładnymi informacjami o miejscu ukrywania broni gdyż kazali mu odrzucić ziemniaki i pokazać co jest pod nimi. Kiedy przekonali się że rzeczywiście posiada amunicję i karabiny , urządzili sąd polowy i zamordowali go. Pochowany jest na cmentarzu w Magnuszewie. Przypuszczam że został przez kogoś ® zadenuncjowany - pamiętać bowiem należy, że nad Wisłą mieszkało wielu kolonistów niemieckich.

     Polegli polscy żołnierze pochowani zostali na dole starego cmentarza w Magnuszewie. Dopiero kilkadziesiąt lat później szczątki przeniesiono na obecną kwaterę wojskową.”

Relacja zebrana przez G.Kocyka

Ostatnia aktualizacja strony: 2019/04/30Kopiowanie materiałów jedynie za zgodą autora!Created by: Hubertus
www.000webhost.com